Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

20η αγωνιστική - Ήττα του ΠΑΟΚ Κωσταραζίου από τον Παναργειακό. (Αποτελέσματα & βαθμολογία)

Με νίκες προχώρησαν τα φαβορί... Αμετάβλητη η κορυφή.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή της βαθμολογίας μετά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής ημέρας, αφού τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα προχώρησαν με νίκες μετατοπίζοντας το ενδιαφέρον για τις επόμενες 6 αγωνιστικές που απομένουν για την λήξη του πρωταθλήματος.
Αξιοσημείωτο της 20ης αγωνιστικής ήταν τα λίγα σχετικά γκολ (21) που σημειώθηκαν, ενώ απουσίαζε το ισόπαλο αποτέλεσμα.
Την κούρσα του πρωταθλήματος εξακολουθεί να οδηγεί ο Παναργειακός που πέτυχε το σκορ της ημέρας (5-0 τον ΠΑΟΚ Κωσταραζίου), διατηρώντας το +4 από την 2η θέση, ενώ το επόμενο Σάββατο φιλοξενείται στην Πολυκάρπη κόντρα στον Ηρακλή, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, το αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει πολλά όσον αφορά την υπόθεση τίτλου.
Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΑΟ Κάστωρ παραμένοντας στη 2η θέση με διαφορά 4 βαθμών. Οι βυσινοί παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο α’ ημίχρονο (0-1), τελικά με 3 γκολ που σημείωσαν στην επανάληψη πήραν το τρίποντο κόντρα στην Αστραπή Μεσοποταμίας με σκορ 3-1(15η νίκη), διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου.
Νικηφόρα πέρασε ο Ηρακλής Πολυκάρπης από το Μανιάκι επικρατώντας της ΑΕ Γραμμοχωρίων με σκορ 0-2, και τώρα πλέον όλα στρέφονται στο ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου, όπου υποδέχονται τον πρωτοπόρο Παναργειακό.
Ο κυπελλούχος Μεγ. Αλέξανδρος Καλλιθέας Καστοριάς ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της πόλης επικρατώντας στο Νταηλάκη την τοπική ομάδα με σκορ 0-1, ωστόσο όμως το ενδιαφέρον του στρέφεται στο ματς της Τετάρτης στο Αμύνταιο για την Β’ φάση κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας.
Τη ρεβάνς του α’ γύρου (1-0) πήρε η Δόξα Αμπελοκήπων όπου μετά από ένα μέτριο ματς επικράτησε με σκορ 2-1 του ΠΑΟ Καλοχωρίου, ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοπαλία καθώς στα τελευταία λεπτά αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι.
Πύρρειος ήταν η νίκη της Δόξας Κορησού κόντρα στην Ακαδημία Κάστορα. Οι μαυραετοί παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1) και έπαιζαν και μα 10 παίκτες, τελικά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1.
Τη 2η νίκη μακριά από την έδρα του πέτυχε το Νεστόριο επιστρέφοντας παράλληλα στις νικηφόρες εμφανίσεις επικρατώντας με σκορ 0-3 στο Χιλιόδενδρο, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.